3692
правки
Метка: visualeditor |
Метка: visualeditor |
||
Строка 147: | Строка 147: | ||
{| border="1" | {| border="1" | ||
| вывод sodim || GPIO ||вывод imx287 || пин || функция | | вывод sodim || GPIO | ||
|GPIO number||вывод imx287 || пин || функция | |||
|- | |- | ||
| - || - || -|| 3.3V || +3.3V | | - || - | ||
||| -|| 3.3V || +3.3V | |||
|- | |- | ||
|21 || 2-21 || K7 || SDA || GPIO, I2C (soft) | |21 || 2-21 | ||
|85|| K7 || SDA || GPIO, I2C (soft) | |||
|- | |- | ||
|35 || 2-12 || B1 || SCL|| GPIO, I2C (soft) | |35 || 2-12 | ||
|76|| B1 || SCL|| GPIO, I2C (soft) | |||
|- | |- | ||
| 13 || 2-25 || C2 || MOSI || GPIO, SPI3 MOSI, AUART4_RX | | 13 || 2-25 | ||
|89|| C2 || MOSI || GPIO, SPI3 MOSI, AUART4_RX | |||
|- | |- | ||
| 15 || 2-26 || B2 || MISO || GPIO, SPI3 MISO, AUART4_RTS | | 15 || 2-26 | ||
|90|| B2 || MISO || GPIO, SPI3 MISO, AUART4_RTS | |||
|- | |- | ||
| 9 || 2-24 || A2 || SCK || GPIO, SPI3 SCK, AUART4_TX | | 9 || 2-24 | ||
|88|| A2 || SCK || GPIO, SPI3 SCK, AUART4_TX | |||
|- | |- | ||
| - || - || - || 5V || +5V | | - || - | ||
||| - || 5V || +5V | |||
|- | |- | ||
| 42 ||3-11 || H7 || RTS || AUART2_RTS, GPIO, I2C1_SDA, SAIF1_LRCLK | | 42 ||3-11 | ||
|107|| H7 || RTS || AUART2_RTS, GPIO, I2C1_SDA, SAIF1_LRCLK | |||
|- | |- | ||
| - || - || -|| GND || GND | | - || - | ||
||| -|| GND || GND | |||
|- | |- | ||
| 30 ||3-9 || F5 || TX || AUART2_TX, GPIO | | 30 ||3-9 | ||
|105|| F5 || TX || AUART2_TX, GPIO | |||
|- | |- | ||
| 32 || 3-8 || F6 || RX || AUART2_RX, GPIO | | 32 || 3-8 | ||
|104|| F6 || RX || AUART2_RX, GPIO | |||
|- | |- | ||
|11 || 2-27 || D2 || CS || GPIO, SPI3 Slave Select 0 | |11 || 2-27 | ||
|91|| D2 || CS || GPIO, SPI3 Slave Select 0 | |||
|- | |- | ||
Строка 189: | Строка 202: | ||
{| border="1" | {| border="1" | ||
| вывод sodim || GPIO ||вывод imx287 || пин || функция | | вывод sodim || GPIO | ||
|GPIO number||вывод imx287 || пин || функция | |||
|- | |- | ||
| - || - || -|| 3.3V || +3.3V | | - || - | ||
||| -|| 3.3V || +3.3V | |||
|- | |- | ||
|34 || 0-22 || M8 || SDA || GPIO, I2C SDA(soft), CAN0 TX | |34 || 0-22 | ||
|22|| M8 || SDA || GPIO, I2C SDA(soft), CAN0 TX | |||
|- | |- | ||
|36 || 0-23 || L8 || SCL || GPIO, I2C SCL(soft), CAN0 RX | |36 || 0-23 | ||
|23|| L8 || SCL || GPIO, I2C SCL(soft), CAN0 RX | |||
|- | |- | ||
|14 || 2-17 || C3 || MOSI || GPIO, SPI MOSI (SSP2) | |14 || 2-17 | ||
|81|| C3 || MOSI || GPIO, SPI MOSI (SSP2) | |||
|- | |- | ||
|16 || 2-18 || B3 || MISO || GPIO, SPI MISO (SSP2) | |16 || 2-18 | ||
|82|| B3 || MISO || GPIO, SPI MISO (SSP2) | |||
|- | |- | ||
|10 || 2-16 || A3 || SCK || GPIO, SPI SCK (SSP2) | |10 || 2-16 | ||
|80|| A3 || SCK || GPIO, SPI SCK (SSP2) | |||
|- | |- | ||
| - || - || - || 5V || +5V | | - || - | ||
||| - || 5V || +5V | |||
|- | |- | ||
| 63 || 3-15 || K6 || RTS || AUART3_RTS, GPIO, CAN1_RX | | 63 || 3-15 | ||
|111|| K6 || RTS || AUART3_RTS, GPIO, CAN1_RX | |||
|- | |- | ||
| - || - || -|| GND || GND | | - || - | ||
||| -|| GND || GND | |||
|- | |- | ||
| 53 || 3-13 || L5 || TX || AUART3_TX, GPIO, CAN0_RX | | 53 || 3-13 | ||
|109|| L5 || TX || AUART3_TX, GPIO, CAN0_RX | |||
|- | |- | ||
| 55 || 3-12 || M5 || RX || AUART3_RX, GPIO, CAN0_TX | | 55 || 3-12 | ||
|108|| M5 || RX || AUART3_RX, GPIO, CAN0_TX | |||
|- | |- | ||
|12 || 2-19 || C4 || CS || GPIO, SPI Slave Select (SSP2) | |12 || 2-19 | ||
|83|| C4 || CS || GPIO, SPI Slave Select (SSP2) | |||
|- | |- | ||